How to defeat Procrastination

Hi everyone and welcome back!

Today I wanted to talk about procrastination and being lazy because for the last few days I have been in an awful rut, where I have just not wanted to do anything, I am struggling to get up and do any work or anything I needed to do. And I know I am not the only one who get into these ruts and I get  sooo frustrated when I do. I wanted to share with you guys some tips and tricks, what I do to help me start being productive again.

I think the biggest thing, out of everything that is going to motivate me and to actually make me want to work is the environment  that I am in, whether is a work place or study place. I think this is the biggest tip, you have to be in the right environment, to have the right energy. Just look at these pinterest pics..

I have nothing to do with these, I just like exploring and wishing one of them was mine😩😤.

Home decor whether is DIY or you just buy anything new it makes the environment less boring. I enjoy decorating my room aka home with pictures, candles, light and get to organize the little piece of decor and then I also find that when my room is organized with my bits and pieces I feel more motivated to work and not procrastinate.

The other thing is doing a declutter to get rid of stuff that I don’t need anymore, or by cleaning my bench tops, the floor etc…

Do what makes you happy– I love playing around with my make up that is why my brushes are always dirty😓, so what I like to do when being boring is cleaning them.

Some other steps to help yourself get into the flow and get more work done is music to set the mood. Find your favorite playlist which puts you in the zone.

The last strategies you can try is to journal and/or meditate before you get to work. Sometimes we cant focus on our work because our mind is so distracted. We are thinking about a million things at once. So sometimes it helps me to sit down and journal for two or three pages before I get to work.

Hope you liked it,

Xx

Kindness

 

kindness-1014x487Kindness, more than anything, is a state of mind. It’s manifested in action, yeah, but is rooted in patterns of thinking, which then becomes behaviour. So let me ask you one question:

How kind are you? 

How do you present yourself  in tone, online or even in comments? 

When you speak to people ( strangers or those close to you) what’s your tone of voice like there?

Did you ever think how you spoke to someone, and then realize you were rude. I did!

But…

I’ve learned a lot about myself during these past years. I’ve discovered my passion for kindness and writing as well. I’ve met amazing people in the process and been blessed a thousand times over. I’ve been inspired by other writers, who pushed  me to do more with my stories.

See ya…

xoxo

 

 

 

 

Want some sweetness?

Hey everyone

Ky muaj ishte shume i gjate thjeshte smbaronte😒 poor ne oren e gjuhes angleze shpesh here nxenesit ne minutat e mbetur kane deshire te shprehin telentin e tyre e un mezi pres ti postoj LOL. Why not??!

Keto dy vajza jane shume te talentuara por qe Klina eshte qytet i vogel nuk kan kurse muzike, mjete e aq me pak te merret qendra rinore me keta thesar⭐️ eyuuu😏

Tashme eshte e ditur qe mezi e presim fundin e javes me ardh me shpejte e shtune-ja e me flejt deri n12, me dal mu knaq. Ja qe per mua fundjava vjen me e embel si mjaltaaa🍯

Ne vijim do i shihni disa 5-6 vjeqar qe posa kan filluar hapat tyre drejt suksesit.

E haaa thjeshte eshtee 1 engull e zbritur nga qielli me qellim te na lumturoj te gjitheve🍒🍒🍒🍒

Ketu perdoret shprehja ” qesi djali sban mo nana”

There is mooore🍇🍇🍇

Arjana me pytjet e saj ” Miss si shkruhet C-ja”

Desha qe permes ketij posti te shperndaj pak miresi me ju. Koha eshte e keqe, njerez jo te mir (dje mi vodhen paret ne bus) Bruhh , pak embelsi do na beje mire te gjitheve ne fund te fundit puna e qetyne po na mban toka😍.

Love you myreaders😘

Don’t forget your blessings

I want to take a moment and say ” Thank You”.

words1

I love you all so much for being so sweet to me, even when I post nothing you remind me that the world is a better place if you do want to see the positivity. I love what I do but the dm and your comments  make me appreciate it even more. For those of you who don’t know what my job is , I am a teacher, blogger, activist. I want you to be inspired by the little details of our life and go out there be the best version of ourselves, create the  life that you dreamt for.

I stopped thinking what others might say if I would like to do something, I stopped thinking what my actions will look like, I seek happiness, I follow my heart and gut. Accept the fact that you can’t make everyone else happy and focus on making yourself happy.

I have realised that I have grown so much internally. Now I found the true HAPPINESS, I have gone through many sad things in my life, had so many hard moments but it made me stronger. I am thankful that I met amazing inspiring people, thus I left behind people that did not bring anything good in my life.

But the most important thing is that I have all my family members, I live under a roof, I can eat everyday, I have running water, its winter and I am warm, I have good health, I have so many blessings that I could be here writing for hours and everyone of my friends have the same blessings or even more.

DON’T FORGET YOUR BLESSINGS…

xoxo

 

 

 

 

 

 

 

2018

Pershendetje lexues te dashur🎈

Urimeee viti i ri 2018, shpresoj te jete vit i shendetit te mire, suksesit e begatise, mbi te gjitha shpresoj qe do takohemi cdo vite ne kete blog simbolik😜.

Erdhi ajo kohe e vitit “new year, new me” edhe me te vertet e knaqim me keto vese primitive, prap si c’do kush kjo fjali e vogel me motivon qe ti caktoj vetes disa qellime per vitin ne vijim. A keni menduar si te jem nje person me i mir, me i organizuar, me i suksesshem🤔, po edhe un i kam mendu haha. Per me teper ja kam thene vetes mendoj 5-6 vitet e fundit edhe mbesin vetem fjali. Por a ndalemi e mendojm ndonjeher se qka kemi arrit kete vite, a e qova dom 1 vit a bana diqka??

Yepp, prap edhe kta e kam mendu edhe nuk ankohem per vendimet e gjerat qe i kam bere se cdo vite jam me e fort e me afer asaj se qfar kam enderruar te jem “yet” shume larg, kurr nuk jemi te kenaqur me veten kjo eshte e ditur boterisht😓😓😓

New year New me, please??

Ateher cilat ishin planet e juaja, jemi ketu per te shprehur mendime, right!! Ateher qka keni menduar ju e qka un.

Lets begin:

Get healthy po ama si?? Mundohem cdo dit me bind veten mos me hanger cokolada po god damn it jane shume te shijshme, edhe pa e hanger, vec qaty me rri mendja. Like if you relate😖.

Excercise&water (only if I could) jam njeri me i motivuar qe ekziston ne javen e pare ama bash e “qaj fitnesin” hehe, po javen e dyt gjej justifikime shkoj veq 2 her , tjetren jave shkoj vetem 1 here, tjetren hiq e qeshtu shkon muaji i pare, gjashmujori e viti😤. Ama prap asht ne listen e new year new me, do filloj e shohim, ta motivojm njera- tjetren se bash secila mga ne e ka kete problem.

Make new friends shoqeria asht gooold, blogu mka njoftu edhe me shume shok te tjere qe tashme i kam e i pelqejm njeri tjetrit foto ne insta😂 hihi (just kidding) se shume shpesh flasim e exchange ideas. Kthehemi ne teme, rrjetet sociale jane nje menyre shume e mir per te bere shok, e pse te mos e shfrytezojm e te shprendajm pozitivitet e ti ja ndreqim diten ndokujt per mua eshte ndjenja me e mire.

Vacay – ok, po punojm 9 muaj e 3 muaj pushim jan me se te domosdoshem, i dua pushimet edhe . Ateher un jam arsimtare e i kemi bajagi do pushime te mira, nuk ankohem, jane tregu shume bujar ministria qysh ne fillim. Po come on seriozisht asht pune e lodhshme me merit e kemi.

Go for a walk per mua eshte shume e rendesishme me dal me ec, seshte ne kete rast vetem “walk” por edhe “breathe”, nese je me atlet se un ather edhe run, pse jo veq me mir, ama te pakten nje here ne dite , lirohuni nga gjithqka edhe nese eshte vetem derisa sa shkon ne pune ose shkolle, jepini kohe vetes te liroheni nga shtepia pak, te kfjelleni dhe enderroni😜

Focus on what you can control kjo pune ma ka nxi jeten per shume kohe po tash e kam marr veten finally. Nuk mundemi me kontrollu gjithqka rreth nesh kjo eshte e kote, prap ndodhin gjera te papritura qe shume personave ja ka ndrru edhe kahjen e jetes. Shpresoj te mos jemi disa prej tyre, por te mesohemi ti marrim gjerat me me sportivitet e te adaptohemi me dinamike e jetes. Ndoshta nuk kish me qene edhe krejt interesant me parapa se qka ndodh per ate jan te papriturat, perderisa sna prek ne shemdet e njerezit e dashur, nuk eshte per tu ankuar.

Post more– jam mundu bajagi me u shpreh ne blog keta 2 muaj me saktesisht 17 postime per 10 jave. Por do doja ende me shume, kete pune e beje me shume qejf, me japin shume knaqesi mesazhet qe marr nga lexuesit ndjehem tejmase e lumtur me vetem ate pak kohe te dites suaj qe e ndani me mua. THANK YOU

Smile more – shpesh e ndegjojm shprehjen e famshme “aksesori me i mire eshte buzqeshja”. Per kete arsye qeshni lumturoni veten dhe te tjeret.

Deri ne postin e radhes, ju pershendes👍🏻

Xoxo🎈

Gratefulness

Pershendetje lexues!

Ne postin e kaluar kam folur per ligjin e terheqjes, energjin pozitive ndersa se sa i jam falenderuese jetes, kam vendosir ta le vetem. Per secilen teme kemi per te folur me or te tera por un mundohem te pakten konceptin tua beje me dije.

Per qfare jemi falenderues shtrohet pyetja, shpesh me ndodh ndalem e mendoj se si me ndodhi kjo me jete, qfare bera qe e meritova kete. Nese ndalemi e mendojm per gjera te keqija do gjejm me qindra por kemi nje jete dhe jeta eshte sfiduese e me sprova, e rendesishme eshte qe te jemi em mir se qe kemi qene. Ne vitet e meparshme skam pas as kapacitet me te madh te mendoj per gjera te mira, e as te jem mirnjohese per gjerat qe me ndodhin. Mbaj mend veten ne klasen e IV, posa e kishim hyre ne shtepi te re, kopshti ishte mjaftueshem i madh, dhe pasi luajtem me vellezer dhe disa shoke te lagjes u shtriva ne toke dhe shikova yjet, at moment e mendova veten si te rritur dhe iu drejtova nje ylli ” du me u rrit e me kry fakultetin e me punu si mami edhe me u ba e meqme si mami”. Kurr se kam harruar at nate, tash jam mesuese e gjuhes angleze ne shkollen e njejt ku ka punuar mami dhe jam shume kremare me veten dhe falenderuese per cdo gje qe me shtyri deri ketu ku jam sot.

Tash zgjohem ne mengjes dhe them me vete faleminderit sot per nje dite me shume, faleminderit per shendetin qe me dhe, te mirat materiale qe mi ofrove, per familjen e mrekullueshme qe zgjodhe per mua dhe se fundi per punen time ne moshe te hershme.

Te qenurit mesues me ka pergatitur shume per jeten, secili nxenes drejtohet nga un dhe kerkon pergjigje per cdo gje si ne shkolle si dhe per jeten, andaj me eshte dashur te marr keshilla e lexoj libra ( me pare mezi e kam lexuar nje😓).

Javen e kaluar secili nxenes kishte detyre ti shkruante shokut se sa shume e cmonte dhe ti uronte festat e fundvitit por shume prej tyre me sollen edhe mua letra.

Keto ishin dhuratat e mija per fundvit, do te mbeten per shume mote dhe nuk do mund te gjeja kurr profesion me te mire, jam mirnjohese per kete mundesi qe me eshte dhene dhe shume prej tyre i kam lexuar ne lote. < img src=”https://shqipeslife.files.wordpress.com/2017/12/img_8231.jpg&#8221; class=”size-full wp-image-384″ height=”1000″ width=”750″>< img src=”https://shqipeslife.files.wordpress.com/2017/12/img_8232.jpg&#8221; class=”wp-image-385 size-full” height=”1000″ width=”750″>< img src=”https://shqipeslife.files.wordpress.com/2017/12/img_8233.jpg&#8221; class=”size-full wp-image-386″ height=”1000″ width=”750″>< img src=”https://shqipeslife.files.wordpress.com/2017/12/img_8250.jpg&#8221; class=”wp-image-394 size-full” height=”4032″ width=”3024″>

< img src=”https://shqipeslife.files.wordpress.com/2017/12/img_8239.jpg&#8221; class=”wp-image-387 size-full” height=”1334″ width=”750″>< img src=”https://shqipeslife.files.wordpress.com/2017/12/img_8240.jpg&#8221; class=”wp-image-398 size-full” height=”4032″ width=”3024″>< img src=”https://shqipeslife.files.wordpress.com/2017/12/img_8241.jpg&#8221; class=”wp-image-388 size-full” height=”1000″ width=”750″>< img src=”https://shqipeslife.files.wordpress.com/2017/12/img_8242.jpg&#8221; class=”wp-image-389 size-full” height=”1000″ width=”750″>< img src=”https://shqipeslife.files.wordpress.com/2017/12/img_8243.jpg&#8221; class=”wp-image-390 size-full” height=”1000″ width=”750″>< img src=”https://shqipeslife.files.wordpress.com/2017/12/img_8244.jpg&#8221; class=”size-full wp-image-391″ height=”750″ width=”1000″>< img src=”https://shqipeslife.files.wordpress.com/2017/12/img_8247.jpg&#8221; class=”wp-image-399 size-full” height=”4032″ width=”3024″>< img src=”https://shqipeslife.files.wordpress.com/2017/12/img_8252.jpg&#8221; class=”size-full wp-image-396″ height=”4096″ width=”2302″>< img src=”https://shqipeslife.files.wordpress.com/2017/12/img_8253.jpg&#8221; class=”size-full wp-image-392″ height=”1334″ width=”750″><<
ri ne postin e radhes byee lovlieess😍

Ligji i terheqjes

Pershendetje te dashur lexues!

Shpresoj te ju gjej mir me shendet kete jave dhe gezuar festat e fundvitit🤗.

Ka kohe qe doja te shkruaja per vetbesimin, te qenurit pozitiv, menyren se si i terheqim gjerat e mira dhe te keqija ne jeton tone ose “law of attraction” dhe si te jemi falenderues per gjerat dhe te mirat qe na i ofron jeta ne menyren se si un mendoj e besoj. Tash shume nga ju nuk e dini ndoshta se qka eshte law of attraction, me pak fjale do thoja se eshte ligji i terheqjes se gjerave qe na ndodhin ne jete.

Une personalisht nuk besoj shume ne rastesi, mendoj se qdo gje ne jete ndodh per nje arsye edhe nje detaj me i vogli qe ndodh gjate dites eshte e supozuar te ndodh nga universi, mendojeni si te doni ose me menyren fetare ose me fuqin e universit jo qe nuk besoj ne zote.

Law of attraction- Une per shume kohe kam pasur probleme se si te arrij diqka qe dua, vetbesimin dhe pasi perfundova fakultetin, hyra ne pune, por jeta ishte e merzitshme, un e dua jeten dinamike, te qenurit aktiv gjithe kohen, mirpo kjo me mungote. Pas ca kohesh fillova te lexoj libra te rekomanduara nga nje shoqe psikologe qe me ndihmuan tej mase dhe u rrita u formova mentalisht te themi. Tani kam nje pikpamje me te mire per jeten pra mendjen tone mund ta drejtom si te dojm, jeta jone eshte e kontrolluar nga ne, ne i kontrollojm ndjenjat tona dhe jo ndjenat neve , mos lejoni ne asnje menyre. Pra mendojini gjerat e mira, punen qe e enderroni, shendetin, vendet qe doni ti vizitoni, besoni ne to dhe universi do e gjej menyren se siti sjell tek ju.

Nese deri me tani kemi menduar vetem per gjerat e keqija dhe negative ne i kemi terhequr ato gjera kah vetja jone, eshte si lloj karme bene mir gjen mire, ben keq gjen keq. Keto gjera jane shume aktuale ne jeten tone, rrall ka njerez qe don te tshoh mire, seshte vone me mir tash se kurr, pastroje shpirtin dhe mendjen nga gjerat e keqija. Nese gjithmone thua “ouu un jam baksuz”, “krejt senet e kqija me ndodhin mu” , ” un jam njeri me i pafat me bote”, padyshim qe do jesh se ti po i dergon keto frekuenca universit dhe ti do terheqesh pran vetes njerez negativ, do urreni gjerat e njejta njerez te njejt, por juve nuk ju duhet negativiteti do i besh dem vetes jo personit ne fjale sepse ti po e hb energjin tende e aq me keq ne energji negative.

Qka nese fillojme te mendojm per te mirat qe i ofron jeta, gjerat e mira skan fund ne kete bote. Nese dua shendet ateher duhet te punojm shum ne kete drejtim jo vetem te themi ok un dua te mos kem asnjeher grip, sdua te semurem kurr. Jo nuk funksionon keshtu, duhet te ushqehemi mir, aktivietete fizike, te mendojm mir e te terheqim gjerat e mira. E njejta ndodh edhe me punen, ji falemderues per pagen qe e merr tani, puno me shume nese don te arrish me shume ne at menyre universi do te shperblen per punen tende.

Dhe tani tani shpesh ndodh ulemi para pasqyres dhe i themi vetes je e shemtuar, je nje asgje , je njeri pa vlera, te njejta fjal me tha nje njeri para 5 dite dhe sot me tha qe fjalet e mija e ndihmuan u ndjeva superiore te them te drejten, i thash 2 fjale , heren tjeter kur je para pasqyres i thua vetes te adhuroj🤗 ti je me e mira dhe un do kujdesem per ty. Gjera qe si kam bere vetes me pare.

Shpresoj te ju pelqej ky post, vetem se deshta ta ndaja me ju besimin tim per te mir dhe vajza ne fjale me shtyu te shkruajaper kete. Ne postin vijues do te doja te shkruaja per gratitude.

Deri ne postin e radhes, shihemii😍💋

Aktivitete te nxenesve

Hey lovelies!!

Shpresoj te ju gjej te gjitheve me shendet te mir! Ky post do te jete super i shkurt, vetem se doja te postoja disa kenge te pergatitura nga nxenesit e klases se kater.

Per mesimdhenje do te shkruaja poste te tera per ate arsye do e le per postet pasuese kete teme.

Disa nga nxenesit kane pergatitur kenge e valle te ndryshme te cilat do te doja t’i shprendaja me ju, ju lutem shikoni videon ne vijim.

Bye ❤️

Dashamires te dimrit…

Përshendje te dashur lexues, dhjetë ditë me parë shkrova për librin tim të preferuar te cilin disa prej jush kishin fillu me lexu e menjëher me DM per fjalet e mira e motivuese nga ai liber, jam shume e lumtur që kam mundesin te ju sugjeroj gjera nepermjet ketij blogu, padyshim jam njeriu më më fat🙏🏻

Por tani do te doja te flas per stinen e dimrit te mirat e “jo shume te keeendshme” qe vijn me kete stine. Ok, gjithqka duket e bukur bora, dritat shumengjyreshe, skijimi, festat e gjithqka tjeter qe edhe juve ju lene pershtypje,

pooor te ftohtit qe te hyn deri ne ashtt nuk eshte aspak i kendshme, ne oren 16:30 jemi ne terr, sa here qe dal kujdes po rrzohna (kush mpa), rroba te panumerta per me te mbajte nxehte ( ma mire veres, veq nje maic edhe bye) keto edhe shume gjera tjera te sikletshme qe vijne me po kete stine. Tash nuk dua te jem mosmirnjohese ndaj dimrit se perndryshe skishim pas as uj te pijshem veres, por vetem disa gjera do i rekomandoj qe un kam filluar ti praktikoj per vete😎.

Pasi qe ne stinen e dimrit ditet jane me te shkurtera, shume aktivitete qe i bejme diteve te tjera te vitit na u kufizohen te pakten mua me ndodh ashtu, pasi qe duhet te balancohet puna, udhetimi, nevojat personale etj.

Disa menyra se si te kenaqemi ne kete kohe te vitit:

• Ndriqimi i dhomes- sa do qe duket e parendsishme mendoj se ka nje role kyq gjate dimrit , shtrohet pyetja, pse?? Shpesh vitet e meparshme e kam pyetur veten pse e kam pas aq te veshtire te zgjohen ne memgjes? Ok, po bej pyetje e nenpytje, mirpo lets be fair askush sdon me lan komoditetin e shtratit me mengjes, eshte kohe per gjume, shtrati i nxeht, diell ska, so lets go back to sleep.

• Zbukurimet – padyshim qe kjo eshte pjesa me e rendesishme e dimrit. Ndjesia qe te jep bredhi i zbukuruar ( veq shikoni sa here postohet bredhi ne instastory😝), dritat shumengjyreshe, veq paramendoni veten para zjarrit me nje liber, si ne foton ne vijim, jete oh jete🤗🤗

• Hot chocolate- yayy its that time of the year. Hands down kur vjen koha te hot chocolate sjam kurr ndiet😛

• Winter blues – dhe ja erdhem edhe te gripet, hunt e mshelta (gross i know), fytit te pezmatuar etj se veq sa e kam kalu 1 grip e spo du me i kujtu, po ne ato raste shume me ndihmon limoni, ginger te vluar ne 1.5 l uje.

• Pandufet – gje qe se permend fort askush po secila i kam math ne mbramje.

• Mandarinat- yeahh eshte koha e tyne, edhe shume i ha plus qe jane shume te shendetshme per femra🙏🏻

Po e le ma kaq kesaj radhe qe te mos e zgjas shume e tjem boring, deri ne postin e radhes kisses😘💋

WordPress.com.

Up ↑

%d bloggers like this: